Termin i miejsca
25 sierpnia 2024 r. godz. 19:00
Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia Pani Gniezna i błogosławionej Jolenty
(kościół oo Franciszkanów) ul. Franciszkańska 12
w Gnieźnie
Bilety/Wstęp
wstęp wolny
Wykonawcy
Damian Kurek
Trębacz, doktor sztuki. Naukę gry na trąbce rozpoczął w wieku ośmiu lat w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Fryderyka Chopina w Opolu pod kierunkiem Piotra Waloszczyka. Ukończył studia z wyróżnieniem w klasie trąbki profesora Romana Grynia oraz w klasie trąbki naturalnej profesora Johanna Plietzscha w Akademii Muzycznej im. Paderewskiego w Poznaniu. Studiował również w klasie trąbki profesora Gabriele Cassone w Konserwatorium Muzycznym w Nowarze (Włochy).
Brał udział w kursach prowadzonych przez takich profesorów, jak: Philip Smith, Wolfgang Bauer, Konradin Grot, Gabor Boldoczki, Marcus Wursch, Max Sommerhalder, Mauro Maur, Ronald Room, Richard Giangiulio, Klaus Breaker, Sergiu Carstea, Wim van Hasselt.
Jest laureatem wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych m. in. Międzynarodowy Konkurs Instrumentów Dętych w Brnie, Międzynarodowy Konkurs Trębaczy w Tarnopolu, Ogólnopolski Konkurs Instrumentów Dętych Blaszanych w Katowicach, Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej, Ogólnopolski Festiwal Trębaczy w Kaliszu.
Współpracuje z orkiestrami oraz zespołami w kraju i za granicą m.in. Concertogrosso Berlin z którą odbył trasę koncertową w roli solisty, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus, NFM Orkiestra Leopoldinum, Poznan Barock Trumpets oraz kwintetem dętym blaszanym Castle Brass.
Jest członkiem i współzałożycielem unikalnego zespołu Polish Brass Trio. Od 2014 roku jest wykładowcą w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, natomiast od 2016 roku trębaczem-solistą Filharmonii Poznańskiej im. T. Szeligowskiego.
Jacek Pupka
Od 2014 r. organista Archikatedry św. Ap. Piotra i Pawła w Poznaniu. Ukończył Akademię Muzyczną im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie prof. Elżbiety Karolak i dr. Jarosława Tarnawskiego. Swoją naukę kontynuuje na Univeritate der Kunste w Berlinie w klasie improwizacji organowej pod kierunkiem prof. Wolfganga Seifena oraz Szymona Jakubowskiego. Jest także nauczycielem organów oraz gry liturgicznej w Katedralnej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I st. w Poznaniu oraz w Archidiecezjalnym Studium Muzyki Kościelnej. Jest członkiem Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej. Współpracuje jako solista oraz akompaniator min. z orkiestrą Filharmonii Poznańskiej, Poznańskim Chórem Katedralnym. W swoim dorobku artystycznym ma nagrania płytowe oraz telewizyjne. Występował w kraju oraz za granicą.
Koncert poprowadzi
Piotr Niewiedział
Absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu, studia pianistyczne realizował pod kierunkiem wybitnego pianisty i pedagoga prof. Andrzeja Tatarskiego. W roku akademickim 1990/91 był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki za osiągnięcia w nauce i sukcesy artystyczne. Otrzymał dyplom ukończenia studiów z wyróżnieniem w 1991 r. Obecnie jest dyrektorem Instytutu Instrumentów Lutniczych w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Jest przede wszystkim pianistą – kameralistą współpracującym ze studentami klas skrzypiec, ale także prelegentem i organizatorem życia muzycznego. Wraz ze swoją żoną Anią, również pianistką tworzą duet fortepianowy La Valse'89. Pierwszym nauczycielem duetu był wspomniany już prof. Andrzej Tatarski, następnie doskonalili swój warsztat na kursach mistrzowskich w Lucernie (Szwajcaria) u wybitnego pianisty Alfonsa Kontarsky'ego w 1995 r. oraz w Nowym Sączu pod kierunkiem światowej sławy duetu izraelskiego: prof. Brachy Eden i prof. Aleksandra Tamira. Współpracę z prof. A. Kontarskym kontynuowali podczas studiów podyplomowych(1997/98) w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst Mozarteum w Salzburgu (Austria). Duet La Valse'89 może się pochwalić ogromnym repertuarem zawierającym utwory fortepianowe na 4 ręce i dwa fortepiany kompozytorów XVIII, XIX, XX i XXI wieku zaliczane do arcydzieł kameralistyki fortepianowej. Współpracują także z chórem Poznańskie Słowiki i zespołem wokalnym Inspiro Ensemble pod kierunkiem Aleksandry Wojtaszek. Występują w wielu salach koncertowych całego kraju prezentując wspomniany wyżej repertuar.
Program
W programie m.in.
G.F. Haendel - Preludium i Fuga f-moll
J.W. Hartel - Koncert na trąbkę nr 3 D- dur Allegro ma non troppo - Largo - Vivace
Improwizacje organowe na tematy gregoriańskie:
Cantabile „Ubi Caritas” — Allegro „Veni Creator”
L. Fišer - Dialog na trąbkę i organy
J.M. Plum - "Big Ben" Toccata pour Grand Orgue
M. Czerniewicz - For My Godfather na flugelhorn i organy.
A. Rowley - Festival March
M. Sawa - Sonant na trąbkę i organy
Partnerzy
Patronat medialny