1050 lat muzyki w Polsce

 „1050 lat muzyki w Polsce” – muzycznym szlakiem przez epoki i wybrane gminy powiatu  poznańskiego. Projekt jest skierowany do mieszkańców gmin Rokietnica, Suchy Las, Tarnowo Podgórne i Czerwonak. Główną ideą projektu jest przedstawienie publiczności wspomnianych gmin istotnych dla kultury polskiej dzieł muzycznych. Na projekt składać się będzie cykl koncertów połączonych z krótkimi prelekcjami. Projekt zakłada umiejętne połączenie na scenach koncertowych muzyków – amatorów i profesjonalistów związanych z powiatem poznańskim. Wykonawcy w ramach cyklu koncertowego zaprezentują utwory o znaczącym wpływie na polską sztukę muzyczną od średniowiecza do współczesności. 

Image

Terminy i miejsca

  1. „Renesans na głosy i smyczki”  23.04.2016  godz. 18:00  miejsce: Kościół pw. Św. Jadwigi i św. Jakuba Apostoła w Lusowie
  2. „Perły baroku”  21.05.2016  godz. 19:00  miejsce: Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Suchym Lesie
  3. „Klasyka Mistrzów” 10.09.2016  godz. 18:00  miejsce: Centrum Kultury w Przeźmierowie
  4. „Romantyczne portrety” 01.10.2016 godz. 19:00 miejsce: nowy Kościół pw. Chrystusa Króla w Rokietnicy
  5. „Oblicza współczesności”  26.11.2016 godz. 18:00 miejsce: Sala widowiskowa Ośrodka Kultury w Koziegłowach

Informacje ogólne

Koncert „Renesans na głosy i smyczki” przeniesie nas w klimat chorału gregoriańskiego,  najstarszych pieśni w j. polskim jak  „Bogurodzica”,„Chwała Tobie Gospodzinie” czy  pieśni żaków Krakowskich np. „Breve regnum”. Będziemy mogli usłyszeć m.in. utwory takich kompozytorów jak Mikołaj z Radomia, Mikołaj Gomółka czy Wacław z Szamotuł. 

„Perły baroku” będą wizytówką epoki,  gdzie królowała muzyka organowa, orkiestrowa i opera niemiecka. W repertuarze nie może zabraknąć J.S. Bacha, J.F. Haendla, A. Vivaldiego, 
jak również polskich kompozytorów  S.S. Szarzyńskiego i A. Jarzębskiego.

Kolejnym koncertem dochodzimy do  klasycyzmu w muzyce, czyli epoki, w której dążono  

do doskonałości formy i harmonii. Nasz koncert będzie okazją do wsłuchania się w doskonałe  

brzmienia utworów tak wielkich klasyków jak J. Haydn czy  W.A. Mozart i skonfrontowania tej muzyki z  rodzimą twórczością M.K. Ogińskiego, Feliksa Janiewicza czy kompozytorów związanych z powiatem  poznańskim jak Karola Kurpińskiego, Jana Wańskiego  czy  Franciszka Ścigalskiego.

Koncert „Romantyczne portrety” z czołowym przedstawicielem tej epoki Fryderykiem Chopinem. Jednak, żeby oddać  całkowicie klimat tej epoki nie zabraknie utworów takich kompozytorów jak Stanisław Moniuszko,  Zygmunt Noskowski czy Henryk Wieniawski. Różnorodność środków wyrazu jakie stosowano w  tamtym czasie miały w najbogatszy i najgłębszy sposób  wyrazić uczucia człowieka, taka była idea.  

 Koncertem „Oblicza współczesności” chcielibyśmy pokazać  słuchaczom  jak na przestrzeni jednego wieku rozwijała się muzyka, wcale nie taka trudna jak się  powszechnie uznaje. Chcielibyśmy z jednej strony pokazać narodowe oblicze polskiej szkoły  kompozytorskiej, jak również znakomite odnajdywanie się polskich twórców w muzyce lżejszej.  Przekonają nas o tym tacy kompozytorzy jak: Karol Szymanowski, Grażyna Bacewicz czy Krzysztof  Penderecki.

Partnerzy

Powiat Poznański, Gmina Suchy Las, Gmina Rokietnica, Gmina Tarnowo  Podgórne, Gmina Czerwonak

Warunki uczestnictwa

Wydarzenia

Renesans na głosy i smyczki

23.04.2016  godz. 18:00 
Kościół pw. Św. Jadwigi i św. Jakuba Apostoła w Lusowie

Pierwszy koncert  przeniesie nas w klimat chorału gregoriańskiego,  najstarszych pieśni w j. polskim jak  „Bogurodzica”,„Chwała Tobie Gospodzinie” czy  pieśni żaków Krakowskich np. „Breve regnum”. Będziemy mogli usłyszeć m.in. utwory takich kompozytorów jak Mikołaj z Radomia, Mikołaj Gomółka czy Wacław z Szamotuł. 

Perły Baroku

21.05.2016  godz. 19:00  
Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Suchym Lesie

Kolejny koncert będzie wizytówką epoki baroku,  gdzie królowała muzyka organowa, orkiestrowa i opera niemiecka. Tak więc, nie może zabraknąć J.S. Bacha, J.F. Haendla, A. Vivaldiego, a  także polskich kompozytorów jak S.S. Szarzyńskiego i A. Jarzębskiego.

Klasyka Mistrzów

10.09.2016  godz. 18:00  
Centrum Kultury w Przeźmierowie

Kolejnym koncertem dochodzimy do klasycyzmu w muzyce, czyli epoki, w której dążono do doskonałości formy i harmonii. Nasz koncert będzie okazją do wsłuchania się w doskonałe brzmienia utworów tak wielkich klasyków jak J. Haydn czy W.A. Mozart i skonfrontowania tej muzyki z rodzimą twórczością M.K. Ogińskiego, Feliksa Janiewicza czy kompozytorów związanych z powiatem poznańskim jak Karola Kurpińskiego, Jana Wańskiego czy Franciszka Ścigalskiego.

Romantyczne Portrety

01.10.2016 godz. 19:00 
Kościół pw. Chrystusa Króla w Rokietnicy

Utwory tych kompozytorów będą zapowiedzią kolejnego koncertu przepojonego duchem romantyzmu z czołowym przedstawicielem tej epoki Fryderykiem Chopinem. Jednak, żeby oddać całkowicie klimat tej epoki nie zabraknie utworów takich kompozytorów jak Stanisław Moniuszko, Zygmunt Noskowski czy Henryk Wieniawski. Różnorodność środków wyrazu jakie stosowano w tamtym czasie miały w najbogatszy i najgłębszy sposób wyrazić uczucia człowieka, taka była idea.

Oblicza Współczesności

26.11.2016 godz. 18:00 
Sala widowiskowa Ośrodka Kultury w Koziegłowach

Ostatni piąty koncert to bliższa naszym czasom muzyka XX wieku i współczesna. Chcielibyśmy pokazać słuchaczom jak na przestrzeni jednego wieku rozwijała się muzyka, wcale nie taka trudna jak się powszechnie uznaje. Chcielibyśmy z jednej strony pokazać narodowe oblicze polskiej szkoły kompozytorskiej, jak również znakomite odnajdywanie się polskich twórców w muzyce lżejszej Przekonają nas o tym tacy kompozytorzy jak: Karol Szymanowski, Grażyna Bacewicz czy Krzysztof Penderecki. Uwieńczeniem tego koncertu będzie Suita 3-5-7, utwór Jarka Kordaczuka-olsztyńskiego kompozytora napisany na kwartet smyczkowy i publiczność. Niezwykle rzadka okazja, aby słuchacze mieli możliwość aktywnie włączyć się w interpretację współczesnego utworu muzycznego. Serdecznie zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w koncertach. Wstęp wolny.

Kontakt

FUNDACJA EUROPEJSKIEGO DZIEDZICTWA KULTUROWEGO - EUROPEJCZYK
 

ul. Złota 14a
60 – 592  Poznań

NIP 7811893389
REGON 302658757
KRS 0000500117

 

Napisz do nas

Uzupełnij
Podaj prawidłowy adres
Uzupełnij
Nieprawidłowe dane
Nieprawidłowe dane
Nieprawidłowe dane

© FUNDACJA EUROPEJSKIEGO DZIEDZICTWA KULTUROWEGO - EUROPEJCZYK 2024