Termin i miejsca
18 sierpnia 2024 r. godz. 19:00
Sala widowiskowa
Miejskiego Ośrodka Kultury
ul. Łubieńskiego 11
Gniezno
Bilety/Wstęp
wstęp wolny
Wykonawcy
Felix Renggli - urodził się w Bazylei w Szwajcarii. Studiował grę na flecie u Gerharda Hildenbranda, Petera-Lukasa Grafa i Aurèle Nicolet. Zrezygnował ze stanowiska flecisty solowego w Orkiestrze Symfonicznej w St. Gallen, aby rozpocząć karierę solisty, grając z takimi orkiestrami jak Tonhalle Zürich, Festival Orchestra Lucerne, Gulbenkian Orchestra, Chamber Orchestra of Europe. Występuje jako solista na międzynarodowych festiwalach, m.in. w Paryżu, Bourges, Lucernie, Quito, Rio de Janeiro, Lockenhaus itp. Regularna współpraca i gra z oboistą, kompozytorem i dyrygentem Heinzem Holligerem głęboko naznaczyła jego karierę muzyczną.
Koncertuje jako solista i członek różnych zespołów kameralnych, jak na przykład „Ensemble Contrechamps”/Geneva (muzyka XX wieku), „Holliger-woodwind-quintet”, „Nova Stravaganza/Köln” (na instrumentach barokowych ), itp., w Europie, Japonii, Chinach, Korei, Ameryce Południowej i USA, grając w prestiżowych salach, takich jak Merkin Hall/Nowy Jork (Solorecital), Opera Bastille/Paryż, Beethoven Hall/Tokio, Alte Oper/Frankfurt itp.
Renggli prowadzi klasę fletu w Hochschule für Musik Basel, będąc nominowanym na to miejsce jako następca P.-L. Grafa. Regularnie prowadzi kursy mistrzowskie w Europie (Międzynarodowe kursy letnie w Montepulciano/Włochy, Masterclasses Goslar/Niemcy), Japonii (Międzynarodowa letnia akademia Musashino Music University Tokio), Australii i Ameryce Południowej (Argentyna, Brazylia).
Aldo Baerten – pierwszy flecista Orkiestry Symfonicznej w Antwerpii. Jest profesorem fletu w Królewskim Konserwatorium w Antwerpii, w Hogeschool der Kunsten Utrecht (Holandia). Jego nagranie Introdukcji, tematu i wariacji Schuberta na temat Trockne Blumen z pianistą Martinem Helmchenem było nominowane do nagrody BBC Music Prize za najlepsze nagranie muzyki kameralnej roku 2010. Od października 2018 roku wykłada również w Hochschule für Musik und Theater Köln/Aachen.
Jest laureatem konkursów takich jak „Maria Canals” (Barcelona 2001), Wiedeń (2004), Axion Classics, Quantz i National Instrument Competition of Belgium. Otrzymał nagrodę Alex de Vries, nagrodę SABAM oraz nagrodę Caecilia belgijskiej prasy muzycznej. Aldo Baerten występuje jako solista z wybitnymi orkiestrami, takimi jak Südwestdeutsches Kammerorchester, RSO Basel, National Orchestra of Belgium, Walloon Chamber Orchestra, Royal Flemish Philharmonic, Las Vegas i Kansas City Symphony, Samaai Sinfonietta pod batutą D. Sterna, V. Czarniecki, P. Rundel, G. Octors, Z. Nagy, T. Yuasa, S. Byess, E. Aadland, R. Wilson, S. Mäkkilä.
Jest stałym gościem festiwali na całym świecie, razem z takimi muzykami jak J.van Dam, Martin Helmchen, Severin Von Eckardstein, Martin Spangenberg, Niek de Groot, StorioniTrio, Michel Strauss, Alexei Ogrintchouk, Hervé Joulain, Kandinsky-trio , Jana Bouskova, Dietrich Henschel, Tatjana Masurenko, pianista jazzowy Jef Neve. Aldo Baerten nagrywał w takich wytwórniach jak Cypres, Phaedra, ECM, Pentatone, PMP oraz Principal Chairs.
Fortepian
Monika Gardoń-Preinl, prof. AMKP
Edukację muzyczną rozpoczęła w wieku 4 lat. W roku 1991 ukończyła Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie prof. Stefana Wojtasa. Brała udział w wielu konkursach, początkowo dla uczniów, potem studentów, będąc ich laureatką (m.in. nagroda na Konkursie Fundacji Stendhalla, Chopinowskich w Darmstadcie i Getyndze) oraz w kursach mistrzowskich dla młodych pianistów (u Rudolfa Kehrera w Weimarze i Rudolfa Buchbindera w Zurychu). Koncertowała w kraju i za granicą (m.in. wykonując koncerty fortepianowe z orkiestrą).
Po ukończeniu studiów związała się z Akademią Muzyczną w Krakowie, gdzie obecnie jest prorektorem ds. artystycznych i naukowych oraz z Państwową Szkołą Muzyczną II stopnia w Krakowie pozostając na stanowisku nauczyciela dyplomowanego. W 2013 roku uzyskała tytuł doktora habilitowanego sztuk muzycznych. Zajmuje się zarówno wykonawstwem jak i pracą dydaktyczną, biorąc udział w koncertach, kursach mistrzowskich, przesłuchaniach i konkursach. Nagradzana licznymi dyplomami i wyróżnieniami za wybitny akompaniament. Jest laureatką wyróżnień państwowych za wkład pracy w rozwój sztuki. Występuje z solistami zarówno w kraju jak i za granicą. Stale poszerza swój repertuar kameralny.
Andrzej Jungiewicz, prof. AM w Katowicach
Absolwent klasy fortepianu prof. Józefa Stompla oraz klas kameralnych prof. Marii Szwajger-Kułakowskiej i prof. Urszuli Stańczyk w Akademii Muzycznej w Katowicach. Obecnie jest wykładowcą w macierzystej Uczelni oraz w Zespole Szkół Muzycznych w Katowicach.
Stypendysta Ministra kultury i Sztuki w roku 1986/1987. Laureat konkursów pianistycznych w Nowej Soli (1975), w Sulechowie (1976) na stypendia artystyczne Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1985 i 1986), Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej w Łodzi (1986) oraz Festiwalu Augustowskie Spotkania Młodych (1985).
Brał udział w mistrzowskich kursach pianistycznych i muzyki kameralnej pod kierunkiem m. in. Barbary Halskiej, Ryszarda Baksta, Rudolfa Buchbindera, Konrada Richtera.
Nagrywał dla radia i telewizji. Wraz z kontrabasistką Ireną Olkiewicz zrealizował CD „Medytacja Thais” (2003) a z pianistką Gabrielą Szendzielorz „Muzyka współczesnych kompozytorów śląskich dla 2 pianstów” (2009).
Brał udział w wielu festiwalach. Dokonał prawykonań muzyki najnowszej. Współpracuje jako kameralista z wieloma wybitnymi muzykami w kraju i za granicą. Towarzyszył Jadwidze Kotnowskiej na koncertach w Hong-Kongu, Pakistanie i Malezji w 2007 roku.
Jest akompaniatorem na licznych kursach mistrzowskich m. in.:fletowych z Jadwigą Kotnowską, Jerzym Mrozikiem, Grzegorzem Olkiewiczem, Łukaszem Długoszem, Michelem Martinem Koflerem, Treworem Wye, , Philipem Bernold, Andrasem Adorjan, Peter-Lukasem Grafem, Miriam Nastasi, Janosem Ballintem; saksofonowych z Jean-Marie Londeixem, Bernardem Steuerem; kontrabasowych z Thomasem Martinem, Davidem Walterem, Ireną Olkiewicz; klarnetowych na Spotkaniach Mistrzów XX wieku z Młodymi Artystami XXI wieku z Maestro Michlem Lethiec.
Koncert poprowadzi
Piotr Niewiedział, prof. AM w Poznaniu
Absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu, studia pianistyczne realizował pod kierunkiem wybitnego pianisty i pedagoga prof. Andrzeja Tatarskiego. W roku akademickim 1990/91 był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki za osiągnięcia w nauce i sukcesy artystyczne. Otrzymał dyplom ukończenia studiów z wyróżnieniem w 1991 r.
Obecnie jest dyrektorem Instytutu Instrumentów Lutniczych w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Jest przede wszystkim pianistą – kameralistą współpracującym ze studentami klas skrzypiec, ale także prelegentem i organizatorem życia muzycznego. Wraz ze swoją żoną Anią, również pianistką tworzą duet fortepianowy La Valse'89. Pierwszym nauczycielem duetu był wspomniany już prof. Andrzej Tatarski, następnie doskonalili swój warsztat na kursach mistrzowskich w Lucernie (Szwajcaria) u wybitnego pianisty Alfonsa Kontarsky'ego w 1995 r. oraz w Nowym Sączu pod kierunkiem światowej sławy duetu izraelskiego: prof. Brachy Eden i prof. Aleksandra Tamira. Współpracę z prof. A. Kontarskym kontynuowali podczas studiów podyplomowych(1997/98) w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst Mozarteum w Salzburgu (Austria).
Duet La Valse'89 może się pochwalić ogromnym repertuarem zawierającym utwory fortepianowe na 4 ręce i dwa fortepiany kompozytorów XVIII, XIX, XX i XXI wieku zaliczane do arcydzieł kameralistyki fortepianowej. Współpracują także z chórem Poznańskie Słowiki i zespołem wokalnym Inspiro Ensemble pod kierunkiem Aleksandry Wojtaszek. Występują w wielu salach koncertowych całego kraju prezentując wspomniany wyżej repertuar.
Program
W programie m. in.
W.A.Mozart - Sonata A major, KV 305 for fl(orig. vl) & piano
B.Skrzypczak - Movement for flute alone
M.Ravel - Sonatine for flute and piano
W.A.Mozart - Rondo D dur
Partnerzy
Patronat medialny