Image

Termin i miejsca

09 lipca 2023 r. godz. 16:30

Rynek Gniezna

 

Bilety/Wstęp

wstęp wolny

Wykonawcy

Orkiestra Dęta w Swarzędzu została powołana do życia przez Związek Harcerstwa Polskiego w 1946 roku i na stałe wrosła w pejzaż miasta. Na przestrzeni dziesięcioleci patronat nad orkiestrą sprawowały kolejno: Miejska Straż Pożarna, Miasto, Międzyzakładowa Świetlica, Prezydium, a od 1979 Swarzędzkie Fabryki Mebli. W 1998r. Orkiestra przekształciła się w Stowarzyszenie Kulturalne Orkiestra Dęta w Swarzędzu, nad którym mecenat objął Urząd Miasta i Gminy Swarzędz.

W okresie 70-cio letniej działalności pracowało z orkiestrą wielu kapelmistrzów: Walenty Kurowski, Jan Osoba, Roman Urbanek, Kazimierz Antkowiak, Konrad Lewandowski, Stanisław Dudziński, Wiktor Karasiewicz (1979-1982), Rajmund Gronowski (1981-1993; wywarł duży wpływ na rozwój orkiestry, położył duży nacisk na szkolenie młodzieży, stworzył grupę choreograficzną, która stała się piękną wizytówka zespołu), Eugeniusz Drewniak (1993-1995), Piotr Pełczyński (1995-2005).  Od 2006r. prace z Orkiestrą rozpoczął jej wychowanek, muzyk z wykształcenia Łukasz Gowarzewski.

Przez cały czas, od momentu powstania orkiestra podnosi swój poziom artystyczno-muzyczny. W latach 80-tych była w gronie 16 najlepszych orkiestr OSP na ok.700 istniejących a w 90-tych już w pierwszej piątce. W 1988r. z okazji 350-lecia istnienia Swarzędza, z inicjatywy ówczesnego dyrygenta, Orkiestra razem z Domem Kultury i Swarzędzką Fabryką Mebli, zorganizowała I Konkurs Orkiestr Dętych, który po latach przemienił się w Festiwal Orkiestr Dętych im. Rajmunda Gronowskiego. Zaproszone orkiestry prezentują swój artystyczny dorobek i umiejętności licznie zgromadzonej swarzędzkiej publiczności na ulicach, osiedlach i w finałowym koncercie w amfiteatrze. Udział w festiwalu biorą orkiestry krajowe i zagraniczne.

Od szeregu lat Orkiestra uświetnia różnego rodzaju imprezy. W 2000r. brała udział w Zlocie Milenijnym Orkiestr OSP na Placu Defilad w Warszawie a w 2005r. oddała hołd papieżowi Janowi Pawłowi II uczestnicząc w Wielkim Zlocie Orkiestr w Licheniu. Kilka razy brała udział w Jarmarku Dominikańskim w Gdańsku, uczestniczyła w wielu poznańskich imprezach, współpracowała z różnymi swarzędzkimi zespołami.

Obecnie Orkiestra zrzesza 35 muzyków amatorów oraz 25 dziewcząt tworzących grupę choreograficzną. Repertuar Orkiestry jest bardzo szeroki – od utworów sakralnych przez marszowe, aż do rozrywkowych. Orkiestra bierze udział w wielu przeglądach, konkursach czy festiwalach  w kraju jak i zagranicą, zajmując czołowe miejsca i zdobywając cenne puchary, nagrody, medale.

 

 

Koncert poprowadzi

Piotr Niewiedział - profesor Akademii Muzycznej w Poznaniu.Jest pianistą – kameralistą współpracującym ze studentami klas skrzypiec i fletu oraz prelegentem i organizatorem życia muzycznego. Przez wiele lat współtwórca i prelegent  Pro Sinfoniki. Wraz ze swoją żoną Anią, również pianistką tworzy duet fortepianowy La Valse'89.  Swój warsztat jako duet doskonalili na kursach mistrzowskich w Lucernie (Szwajcaria) u wybitnego pianisty Alfonsa Kontarsky'ego w 1995 r. oraz w Nowym Sączu pod kierunkiem światowej sławy duetu izraelskiego: prof. Brachy Eden i prof. Aleksandra Tamira. Współpracę z prof. A. Kontarskym kontynuowali podczas studiów podyplomowych(1997/98) w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst Mozarteum w Salzburgu (Austria). 

Partnerzy

            allbroker logo2025kolor

 

         LOGO MOK 2016 11 300x133                      0ZPSMGniezno

 

 

 

   

Patronat medialny

   Radio Poznan POZIOM RGB www                               Wasze radio logo www

 

 

 

 

 

 

                

 

Kontakt

FUNDACJA EUROPEJSKIEGO DZIEDZICTWA KULTUROWEGO - EUROPEJCZYK
 

ul. Złota 14a
60 – 592  Poznań

NIP 7811893389
REGON 302658757
KRS 0000500117

 

Napisz do nas

Uzupełnij
Podaj prawidłowy adres
Uzupełnij
Nieprawidłowe dane
Nieprawidłowe dane
Nieprawidłowe dane

© FUNDACJA EUROPEJSKIEGO DZIEDZICTWA KULTUROWEGO - EUROPEJCZYK 2023