
Termin i miejsca
15 lipca 2023 r. godz. 16:00
Sala Królewska Medyka w Gnieźnie
ul. Mieszka I 27
Bilety/Wstęp
wstęp wolny
Wykonawcy
Wybrani uczestnicy warsztatów "Zagraj z Mistrzem"
Fortepian
Yang Xu-Czaja jako aktywna kameralistka i solistka brała udział w wielu festiwalach, koncertach oraz lekcjach mistrzowskich Jej interpretacje muzyki kameralnej i wirtuozowskie występy solowe zyskały przychylność międzynarodowej publiczności w Anglii, Austrii, Chinach, Niemczech, Norwegii, Polsce, oraz we Włoszech. W czerwcu 2015 roku wystąpiła z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej wykonując 1. Koncert fortepianowy Johannesa Brahmsa – kompozytora, którego darzy szczególną estymą. W czerwcu 2017 roku została laureatką 1. nagrody w kategorii muzyki kameralnej w finale Międzynarodowego Konkursu „Premio Citta di Padova” w Padwie. Dokonała prawykonań utworów skomponowanych współcześnie – m.in. Artura Kroschla, Sylwii Nowastowskiej, Konrada Mikala Øhrna, Johana Kvandala, a także zapomnianego utworu Feliksa Nowowiejskiego –„Trenów” op. 20.
Yang Xu-Czaja mając niespełna 13 lat podjęła naukę u prof. Pavla Dobrovolskiego w Konserwatorium Muzycznym Xīnghǎi (星海音乐学院) w Kantonie (Guǎngzhōu). W roku 2009 rozpoczęła studia w klasie profesor Alicji Kledzik i doktora Piotra Żukowskiego na Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Współpraca ta zaowocowała dyplomem magistra z oceną wyróżniającą i kontynuacją nauki w ramach stażu artystycznego u prof. Alicji Kledzik i prof. Marcina Sikorskiego. W 2019 roku artystka ukończyła z wyróżnieniem program Master of Arts na prestiżowej Królewskiej Akademii Muzycznej w Londynie (Royal Academy of Music in London). Pobierała tam nauki u Amandine Savary i Colina Stone’a, a także rozwijała swoją pasję jako kameralistka pod okiem Iana Brown’a czy Adriana Brendela. Od roku 2019 jest zatrudniona przez Akademię Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego w klasie prof. Ewy Murawskiej oraz prof. Marcina Baranowskiego. Od 2021 roku jest wykładowcą w Szkole Doktorskiej Solowego i Zespołowego Współczesnego Wykonawstwa Muzycznego w Akademii Muzycznej w Poznaniu.
Andrzej Jungiewicz - profesor Akademii Muzycznej w Katowicach, stypendysta Ministra kultury i Sztuki w roku 1986/1987. Laureat konkursów pianistycznych w Nowej Soli (1975), w Sulechowie (1976) na stypendia artystyczne Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1985 i 1986), Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej w Łodzi (1986) oraz Festiwalu Augustowskie Spotkania Młodych (1985).
Nagrywał dla radia i telewizji. Brał udział w wielu festiwalach. Dokonał prawykonań muzyki współczesnej. Współpracuje jako kameralista z wieloma wybitnymi artystami jak Jadwigą Kotnowską, Jerzym Mrozikiem, Grzegorzem Olkiewiczem, Łukaszem Długoszem, Martinem Koflerem, Treworem Wye, Philipem Bernold, Andrasem Adorjan, Peter-Lukasem Grafem, Miriam Nastasi, Janosem Ballintem. Razem z Jadwigą Kotnowską koncertował w Hong-Kongu, Pakistanie i Malezji w 2007 roku.
Piotr Niewiedział - profesor Akademii Muzycznej w Poznaniu.Jest pianistą – kameralistą współpracującym ze studentami klas skrzypiec i fletu oraz prelegentem i organizatorem życia muzycznego. Przez wiele lat współtwórca i prelegent Pro Sinfoniki. Wraz ze swoją żoną Anią, również pianistką tworzy duet fortepianowy La Valse'89. Swój warsztat jako duet doskonalili na kursach mistrzowskich w Lucernie (Szwajcaria) u wybitnego pianisty Alfonsa Kontarsky'ego w 1995 r. oraz w Nowym Sączu pod kierunkiem światowej sławy duetu izraelskiego: prof. Brachy Eden i prof. Aleksandra Tamira. Współpracę z prof. A. Kontarskym kontynuowali podczas studiów podyplomowych(1997/98) w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst Mozarteum w Salzburgu (Austria).
Program
W programie m. in.
H. Dutilleux - Sonatine pour Flute et Piano
C. Ph. E. Bach - Koncert d - moll na flet
O. Taktakishvili - Sonata na flet i fortepian
G. Telemann - Fantasia No. 2
C. Stamitz - Koncert G-dur cz. I
G. Enesco - Cantabile
C. Chaminade Concertino op. 107
F. Poulenc - Sonata na flet i fortepian
Mel Bonis - sonata na flet i fortepian
Reinecke - Ballada op. 288
Partnerzy
Patronat medialny